صفحه اصلی متفرقه

متفرقه

ابزاری جهت مدیریت سیستم های لینوکسی

 

مقدمه

سیستم عامل لینوکس یکی از قدرتمندترین سیستم عامل های مورد استفاده می باشد. گستردگی بسیار بالا و انعطاف پذیری فوق العاده آن سبب شده که بتوان این سیستم عامل را بر روی کوچکترین سامانه های رایانه ای تا ابر کامپیوترها مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این سیستم عامل می توان گفت هیچ کاری غیر ممکن نخواهد بود و با استفاده از هزاران هزار نرم افزار موجود علی الخصوص در حوزه شبکه این سیستم عامل در اکثر مراکز به عنوان سرور دیده می شود.

یک نکته قابل توجه آن است که عملاً لینوکس به تنهایی یک سیستم عامل نیست بلکه تنها هسته سیستم عامل می باشد. برای این که این هسته به یک سیستم عامل تبدیل گردد نیاز به ابزارهای دیگری همانند واسط کاربر، نرم افزارهای کاربردی و ... دارد. مجموعه این ابزارها که در یک بسته گردآوری گردند یک توزیع را تشکیل می دهند. از جمله توزیع های معروف می توان به Fedora ، Debian، Suse و ... اشاره کرد. از آنجا که اکثر ابزارهای مورد استفاده در یک سیستم لینوکسی توسط گنو ارائه می شوند به یک سیستم عامل لینوکسی، گنو/لینوکس هم گفته می شود.

محیط لینوکس به طور طبیعی محیطی متنی می باشد و کاربر در صورت نیاز می تواند واسط های گرافیکی کاربر موجود مانند KDE یا Gnome را نصب نماید اما بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از همان محیط متنی را دارند چرا که قدرت بسیار بیشتری جهت کار با سیستم در اختیار خواهند داشت.

با تمام این تفاسیر نتیجه می گیریم که واسط های گرافیکی کاربر دارای قدرت مناسب جهت مدیریت سیستم نمی باشند و واسط متنی با وجود قدرت فراوان دارای پیچیدگی خاص خود می باشد لذا وجود یک واسط مناسب بسیار مفید خواهد بود. یکی از این واسط ها نرم افزار Webmin می باشد.

معرفی Webmin

واسط Webmin یک واسط جهت مدیریت یک سیستم لینوکسی خصوصاً سیستم های سرور می باشد. این واسط به طور کامل تحت وب می باشد و به سادگی می تواند اجزای مختلف سیستم را از راه دور پیکربندی و مدیریت نمود.

نحوه نصب

جهت نصب نرم افزار Webmin از چند طریق می توانید عمل نمایید. در ادامه ما قصد داریم یک روش کلی جهت نصب این نرم افزار را آموزش دهیم. سیستم عامل مورد استفاده Cent OS 6.0 می باشد و نسخه نرم افزار webmin-1.560 است.

1- پس از ورود به کنسول سیستم با استفاده از دستور زیر به مسیر /usr/src وارد شوید.

cd /usr/src

2- بسته نرم افزار را از طریق یک سیستم دیگر دانلود و به مسیر /usr/src از سرور منتقل نمایید. شما می توانید بسته مربوطه را از طریق آدرس http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.560.tar.gz در یافت نمایید.

3- پس از دریافت و انتقال موفق بسته به سرور می بایست آن را از حالت فشره خارج نمود. این کار با اجرای دو دستور زیر صورت خواهد پذیرفت.

gunzip webmin-1.560.tar.gz

tar xf webmin-1.560.tar

4- با استفاده از دستور زیر وارد دایرکتوری Extract شده شوید.

cd webmin-1.560

5- با اجرای فرمان زیر اسکریپت نصب نرم افزار کار نصب ان را به طور خودکار انجام خواهد داد.

./setup.sh /usr/local/webmin

6- در حین نصب نرم افزار سوالاتی پرسیده خواهد شد که شما باید با توجه به شرایط خود به آنها پاسخ دهید. در صورتی که تمایل به استفاده از مقدار پیش فرض برای هر سوال دارید تنها کلید enter را بزنید تا به سوال بعد منتقل شوید.

a) اولین سوال مسیر نصب فایل های پیکربندی نرم افزار است. مسیر پیش فرض برای این مورد مناسب می باشد لذا با فشدن کلید enter به مرحله بعد می رویم.

b) مسیر log نرم افزار. فایل های Log جهت عیب یابی بسیار مفید می باشند. در نمونه ما مسیر پیش فرض را استفاده می نماییم.

c) در صورتی که اسکریپت نصب نوع سیستم عامل شما را تشخیص ندهد از شما این سوال پرسیده خواهد شد.

d) پورت وب. در این سوال شما می توانید مشخص کنید که پورت اینترفیس وب نرم افزار چند باشد. پورت پیش فرض 10000 می باشد. جهت افزایش ضریب امنیتی ما از پورت دیگری مانند 9999 استفاده می نماییم.

e) نام کاربری و رمز مدیر جهت ورود به سیستم در این مرحله تعیین می گردد. امکان تغییر این رمز و یا تعریف سایر کاربران بعداً از طریق واسط وب امکان پذیر خواهد بود.

f) نام سرور که تحت عنوان Hostname شناخته می شود در این مرحله از شما پرسیده می شود.

g) در صورتی که قبلاً روی سیستم شما کتابخنه های Perl SSL نصب شده باشد در این مرحله از شما سوال می شود که آیا تمایل به استفاده از SSL دارید یا خیر.

h) در صورتی که بخواهید نرم افزار Webmin به طور خودکار هنگام Boot شدن سیستم اجرا گردد در این مرحله آن را مشخص نمایید.

استفاده از webmin

پس از پشت سر گذاشتن موفق مراحل نصب، نرم افزار به طور خودکار اجرا می گردد و اینترفیس وب آن قابل دسترس خواهد بود. توجه داشته باشید که جهت دستیابی به این اینترفیس کارت شبکه سیستم شما باید فعال باشد و دسترسی از طریق پورت مشخص شده به سیستم میسر باشد و به طور مثال توسط نرم افزارهای Firewall همانند iptables پورت مربوطه بسته نشده باشد. در این صورت آدرس زیر را با توجه به سیستم خود در مرورگر مناسب باز نمایید.

http://[your server ip address]:[webmin port]

با ورود به اینترفیس از طریق نام کاربری و رمز تعیین شده هنگام نصب تمام امکانات نرم افزار را در اختیار خواهید داشت.

 

صفحه ورود به webmin

 

نرم افزار webmin هنگام نصب سایر نرم افزارهای موجود سیستم شما را شناسایی می نماید و در صورتی که ماژول استانداردی برای آن نرم افزار موجود باشد آن را در اینترفیس خود اضافه می نماید. در صورتی که شما قصد اضافه نمودن نرم افزار خاصی را دارید که به طور استاندارد در اینترفیس webmin وجود ندارد می توانید ماژول مربوطه آن را از وب سایت رسمی Webmin دریافت نمایید.

صفحه اول پنل webmin

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه ، 25 ارديبهشت 1391 ، 21:32)

 

معرفی Wake On LAN

Wake On LAN که به اختصار WOL نامیده می شود یک استاندارد در شبکه های اترنت می باشد که این امکان را میسر می سازد تا بتوان یک سیستم رایانه ای را که به شبکه متصل است روشن نمود.

در اکتبر سال 1996 دو شرکت IBM و Intel با یکدیگر پیمان مدیریت پیشرفته بستند و در آپریل سال 1997 در نتیجه این پیمان تکنولوژی Wake on LAN ارائه شد. عبارت Wake on LAN یک عبارت تجاری برای شرکت IBM می باشد.

برای استفاده از این استاندارد کارت شبکه (NIC) و مادربورد (BIOS) سیستم باید از این قابلیت پشتیبانی نماید. در این صورت بخشی از کارت شبکه سیستم هدف همیشه فعال خواهد بود و در اصطلاح لینک آن UP نگه داشته می شود. پروتکل WOL در لایه 2 (Data Link) کار می کند. لذا جهت روشن کردن سیستم هدف شما نیاز به آدرس سخت افزاری (MAC Address) کارت شبکه آن دارید. کارت شبکه سیستم هدف جهت روشن شدن منتظر دریافت فریمی با نام Magic Packet می ماند و به محض دریافت آن به BIOS فرمان روشن شدن را ارسال می نماید. جهت تولید Magic Packet نرم افزارهای زیادی همچون Solarwinds Wake-On-LAN وجود دارند.

در هنگام استفاده از WOL به نکات زیر توجه داشته باشید.

· جهت روشن نمودن سیستم هدف به آدرس فیزیکی آن نیاز دارید

· این پروتکل تایید دریافت (Delivery Conformation) ندارد

· WOL تنها در شبکه محلی قابل استفاده می باشد

· سخت افزار سیستم هدف حتماً باید از WOL پشتیبانی نماید

 

پشتیبانی لینوکس از NTFS

سیستم عامل لینوکس یکی از قدرتمندترین سیستم عامل های موجود می باشد اما سیستم عامل های ماکروسافت به علت برخی دلایل گسترش بیشتری یافته و در میان کاربران خانگی و سیستم های PC     جایگاه ویژه ای کسب نموده. هر سیستم عامل دارای ویژگی های خاص خود می باشد و بعضاً جهت انجام فعالیت های مربوط به خود از معماری و حتی تکنولوژی خاصی استفاده می نماید. سیستم عامل ویندوز نیز از سالها پیش برای سیستم فایل خود از فرمت خاصی با نام NTFS     استفاده نمود و تا به امروز در بسیاری از سیستم ها مورد استفاه قرار می گیرد. سیستم عامل لینوکس ماهیتاً از این فایل سیستم پشتیبانی نمی نماید البته امروژه اکثر توزیع های لینوکس امکان استفاده از این فایل سیستم را مقدور می سازند. این مطلب مربوط به آن دسته از توزیع های لینوکس می باشد که به طور پیش فرض از این سیستم فایل پشتیبانی نمی نمایند. در صورتی که سیستم عامل لینوکس شما امکان پشتیبانی از این فایل سیستم را پیدا کند شما قادر خواهید بود اطلاعاتی که بر روی دیسک های مورد استفاده ویندوز با فرمت NTFS     ذخیره گردیده را بازیابی نمایید. این مطلب به زبان انگلیسی می باشد شما می توانید با انجام مراحل زیر از یک هارد دیسک با فرمت NTFS     در سیستم عامل لینوکس استفاده نمایید.

در صورتی که چینش راست و چپ در نمایش مشکل داشت مطالب را در یک نرم افزار واژه پرداز مانند Microsoft Office Word کپی نمایید.

 

Linux natively doesn’t support NT File System (NTFS). To overcome to this problem Tuxera community have introduced a solution named NTFS-3g. The NTFS-3g is an open source package for systems that don’t support NTFS file system like Mac OS and Linux based systems. There are few steps to install NTFS-3g on a Linux distribution like Cent OS that does not support NTFS by default.

1-       Getting the package

You can download the package from the official web site by http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/ address or you can execute this command to download the package on the target system

#cd /usr/src

#wget http://tuxera.com/opensource/ntfs-3g_ntfsprogs-2011.4.12.tgz

2-       Extracting package

To extract the tgz package execute below command

#tar -xvf ntfs-3g_ntfsprogs-2011.4.12.tgz

3-       Installation

After successful extraction you should install the software. Because we are using the source of the package we should build it before installation. First of all we should change the directory by the following command

#cd ./ntfs-3g_ntfsprogs-2011.4.12

After that we configure the build process

#./configure

If there was no error we can start the build processes by executing make command

#make

if there were no errors during build process we can install the program

#make install

4-       Mounting your NTFS Disk

To mount your NTFS formatted disk at boot time first create an empty directory

#mkdir /mhsaleh

Then open /etc/fstab file by any text editor (we use vim)

#vim /etc/fstab

Add the fallowing line at the end of the existing entries in the example our NTFS partition is /dev/sda3 and the mount point is /mhsaleh

/dev/sda3         /mhsaleh          ntfs-3g defaults      0 0

5-       Enjoy

Now you are access your partition thru /mhsaleh directory

آخرین بروزرسانی (پنجشنبه ، 15 ارديبهشت 1390 ، 14:28)

 
مطالب بیشتر...
Loading