صفحه اصلی آموزه های ویدئوکنفرانس

آموزش های ویدئوکنفرانس

درمان از راه دور

درمان از راه دور چيست؟

درمان از راه دور به فرايند استفاده اطلاعات پزشکي منتقل شده از نقطه اي به نقطه اي ديگر توسط تجهيزات ارتباط الکترونيکي اطلاق مي شود که اين امر خود به بهبود قدرت درمان و دسترسي منجر مي شود    . 

درمان از راه دور با سرعتي بسيار زياد در حال گسترش مي باشد و کاربري آن از مراکز کوچک درماني همچون درمانگاه ها تا بيمارستان هاي بزرگ در حال افزايش است    . 

  

با استفاده از اين تکنولوژي امکان ارتباط متخصص معالج با بيمار و همچنين ارتباط متخصصين با يکديگر به راحتي برقرار خواهد شد. اين ارتباطات از طريق بستر شبکه     IP که مي تواند اينترنت يا اينترانت باشد فراهم مي گردد. با استفاده از اين تکنولوژي متخصص معالج مي تواند با راهنمايي پرستاران و تکنسين ها اقدام به درمان بيماران خود از راه دور بپردازد    .

 

همچنين امکان مشورت چندين متخصص با يکديگر جهت دستيابي به نتيجه بهتر به راحتي امکان پذير خواهد بود. امروزه با توجه به گستردگي شبکه هاي رايانه اي به خصوص شبکه اينترنت در سراسر دنيا اين قابليت را فراهم مي سازد تا بتوان از هر متخصصي در سراسر دنيا براي معالجه بيماران استفاده نمود. از ديگر کاربردهاي اين تکنولوژي نوين درمان بيماران در نقاط صعب العبور و محروم مي باشد و اين امکان را فراهم مي سازد تا بيماران در اين نقاط از بهترين متخصصين کشور و يا خارج از کشور بهرمند گردند و به کلي هزينه و خطرات سفر نمود. در مواقع اضطراري نيز اين امکان مي تواند کمک حال بيماران و متخصصين باشد به اين علت که ارتباط با افراد به سادگي فشردن يک کليد مي باشد    .

 

امروزه اکثر کشورهاي جهان به استفاده از اين تکنولوژي نوين روي آورده و آن را حلال بسياري از مشکلات موجود در مسائل پزشکي مي دانند.

 

درمان از راه دور به روش هاي گوناگوني امکان پذير مي باشد و براي اولين بار اين امکان توسط يک ارتباط تلفني ساده برقرار گرديد. پيشرفت دانش و به وجود آمدن روش هاي نوين ارتباطي امکان برقراري ارتباط تصويري را نيز فراهم نمود که گام بزرگ و ارزشمندي در ارتباطات انسان ها به شمار مي آيد.

يک سامانه درمان از راه دور توانا نيازمند يک ارتباط دو طرفه صوتي و تصويري به همراه امکانات جانبي جهت سهولت فعاليت درمان مي باشد. از جمله تجهيزات و پايانه هاي مناسب براي اين کار تجهيزات ويدئو کنفرانس مي باشند. اين تجهيزات قابليت برقراي يک ارتباط دو طرفه صوتي و تصويري را فراهم مي سازند. تجهيزات ويدئو کنفرانس داراي تکنولوژي ها و امکانات زيادي براي بهبود يک ارتباط هستند که به طور مثال برخي از اين تکنولوژي ها باعث جلوگيري از تاخير صوت نسبت و تصوير مي گردند و يا جهت جلوگيري از افت کيفيت تصوير در مواقعي که ارتباط شبکه دچار مشکل است روش ها و تکنولوژي هاي خاصي مورد استفاده قرار مي گيرند. برخي از امکانات در تجهيزات ويدئو کنفرانس براي کمک به انتقال بهتر و مناسب تر مفهوم مورد استفاده قرار مي گيرند به نحوي که به کاربر اجازه مي دهند که تصوير نمايشگر رايانه خود را توسط تجهيزات ويدئو کنفرانس براي پايانه مقابل خود ارسال نموده و در باره آن توضيح دهند. به اين صورت مي توان تصاويري همچون تصاوير راديولوژي بيمار را به سادگي به متخصص مربوطه نمايش داد. برقراري تماس هاي همزمان اين امکان را فراهم مي سازد تا بتوان از نظر چند متخصص براي درمان يک بيمار استفاده نمود. امکان ثبت و ذخيره جلسات درمان در اين سامانه ها به سادگي قابل دسترس مي باشد و اين قابليت به متخصصين کمک مي نمايد تا به سادگي از سوابق و جلسات گذشته بيمار مطلع گردند.

 

با استفاده از اين گونه سامانه ها دکتر يا متخصص مورد نياز شما همواره از هر نقطه قابل دسترس خواهد بود و بيماراني که نياز به ويزيت مداوم توسط متخصص را دارند مي توانند با استفاده از سامانه هاي کم هزينه تر و يک ارتباط اينترنت به سادگي از منزل خود توسط متخصص مربوطه ويزيت گردند.

از ديگر کاربردهاي اين سامانه ها آموزش پزشکي از راه دور مي باشد. با اين روش دانشجويان رشته پزشکي مي توانند به صورت مجازي در امور درمان يک پزشک شرکت داشته باشند به طور مثال دانشجويان در دانشگاه خود مي توانند به طور زنده از مراحل انجام يک عمل جراحي بدون حضور در اتاق عمل ديدن نمايند.

راه حل شرکت  Polycom:

شرکت Polycom بزرگترين ارائه دهندگان تجهيزات و امکانات مورد نياز براي ايجاد يک ارتباط ويدئو کنفرانس مي باشد. اين شرکت داراي راهکارها و تجهيزات مختلفي براي هر گونه کاربري مي باشد. در کاربري درمان از راه دور اقدام به ارائه ي پايانه هاي سيار جهت ويزيت بيماران از راه دور نموده است. پايانه طراحي شده فاقد هرگونه سيم کشي بوده و به راحتي در بيمارستان ها و مراکز درماني قابل انتقال است. اين پايانه داراي نمايشگر 26 اينچ LCD مي باشد تا بيمار بتواند تصوير متخصص خود را ببيند. دوربين اين پايانه به صورت HD مي باشد تا بتواند تصاوير بيمار را با بالاترين کيفيت دريافت نمايد همچنين اين دوربين قابليت بزرگنمايي و چرخش در جهات مختلف را دارا مي باشد. منبع تغذيه اين پايانه از يک باتري مخصوص که در پايه دستگاه تعبيه گرديده تامين مي گردد و ارتباط شبکه اين دستگاه نيز به صورت بيسيم مي باشد. اين پايانه تحت استانداردهاي مختلف (آلودگي فيزيکي، آلودگي الکترومغناطيس و ...) طراحي گرديده تا براي بکارگيري در مراکز بيمارستاني مناسب گردد. هم اکنون اين پايانه به طور وسيع در مراکز درماني ايلات متحده آمريکا و کشورهاي اروپايي مورد استفاده قرار گرفته است. سازگاري اين دستگاه با انواع تجهيزات بيمارستاني باعث گرديده اين پايانه در اکثر مراکز تخصصي درمان مورد استفاده قرار گيرد.

آخرین بروزرسانی (سه شنبه ، 16 فروردين 1390 ، 17:01)

 

معرفی نرم افزار ویدئو کنفرانس

ویدئوکنفرانس یک ارتباط صوتی و تصویری بر روی یک بستر خاص که در اکثر موارد IP     در نظر گرفته می شود می باشد. ارتباط بر روی بستر IP     دارای مزایای فراوانی می باشد با استفاده از این شبکه های بزرگی همچون اینترنت شما می توانید در هر زمان و هر نقطه در دسترس باشید و اقدام به ارتباط ویدیویی نمایید. این مزایا سبب گسترش روز افزون ارتباط ویدیو کنفرانس در مباحث و کاربردهای گوناگون گردیده کاربردهایی همچون پزشکی از راه دور (Telemedicine    )، آموزش از راه دور و یا حتی ارتباطات روزمره افراد با یکدیگر. اما یک مشکل که بعضاً در اجرای چنین ارتباطات موجود می باشد هزینه ی تجهیزات ویدئو کنفرانس می باشد. این تجهیزات به لحاظ تکنولوژی و امکانات معمولاً دارای قیمتی بیش از 5 میلیون تومان می باشند که برای بسیاری از کاربران هزینه قابل توجیهی نیست. مشکل دیگر زمانی به وجود می آید که شما دارای نقاط متحرک و غیر ثابت باشد تصور نمایید مدیر یک سازمان معمولاً در حال سفر بین کشورهای مختلف می باشد و نیاز به ارتباط با شبکه ی ویدیوکنفرانس سازمان خود دارد. مسلماً امکان حمل و نقل یک دستگاه ویدئو کنفرانی 5 میلیون تومانی با وزنی حدود 4 کیلو گرم چندان معقول نیست. پس راه چاره چیست؟ راه حل استفاده از امکانات نرم افزاری می باشد نرم افزاری که از پروتکل مورد نظر پشتیبانی نماید. در این صورت افراد با یک وب کم ساده و نرم افزار مخصوص ویدئو کنفرانس می توانند یک پایانه ی ویدئو کنفرانس متحرک و کم هزینه داشته باشند. اما باز یک مشکل موجود می باشد و آن هم سازگاری و کیفیت نرم افزار در ارتباط با سخت افزار می باشد. در ارتباط ویدئو کنفرانس زمانی که شما از یک پروتکل واحد و استاندارد استفاده می نمایید ارتباط صوت و تصویر شما مشکلی نخواهد داشت اما برخی شرکت های تولید کننده تجهیزات ویدئوکنفرانس دارای امکانات خاص و انحصاری برای محصولات خود می باشند به طور مثال در تجهیزات ویدئو کنفرانس Polycom    قابلیتی به نام LPR وجود دارد که با بازیابی داده های از دست رفته در انتقال باعث بهبود کیفیت و عدم ایجاد پرش و قطعی در صدا و تصویر می گردد. در صورت استفاده از نرم افزارهای متفرقه و متفاوت از برند تجهیزات سخت افزاری خود ارتباط برقرار خواهد شد اما امکان استفاده از این قابلیت های ویژه میسر نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود از نرم افزارهای موجود برند دستگاه های سخت افزاری خود استفاده نمایید.

شرکت های  تولید کننده ی تجهیزات و لوازم ویدئو کنفرانس به این نکات پی برده و اغلب یک مجموعه ی نرم افزاری میان محصولات خود دارند یک نمونه از بزرگترین شرکت کننده های تولید کننده ی تجهیزات ویدئو کنفرانس شرکت Polycom می باشد راه حل نرم افزاری این شرکت نرم افزار Polycom PVX می باشد که ما در ادامه قصد معرفی امکانات و مزایای این نرم افزار را داریم.

نرم افزار PVX با سیستم های 32 بیتی و 64 بیتی سازگار می باشد و از گستره ی بازی از دوربین های Webcam پشتیبانی می نماید. با استفاده نرم افزار Polycom PVX از دو پروتکل SIP و H.323 پشتیبانی می نماید و از آن می توان جهت ارتباط با اکثر سامانه های ویدئوکنفرانس استفاده نمود. سادگی استفاده و امکانات مناسب سبب استفاده سایر برندها نیز گردیده.

برخی از مشخصات این نرم افزار به شرح زیر می باشد

·         پشتیبانی همزمان از دو پروتکل SIP و H.323

·         پشتیبانی از کدک های تصویری H.264 و H.263+

·         امکان نمایش صفحه ی نمایشگر جهت ارائه ی Presentation

·         امکان به کار گیری چند نمایشگر تصویر

·         استفاده از الگوریتم AES جهت افزایش امنیت ارتباط

·         پشتیبانی کامل و سازگاری خودکار با NAT

·         قابلیت استفاده به عنوان تلفن تصویری VoIP

·         امکان کنترل خودکار شدت نور و صدا و حذف نویز

·         امکان ضبط مکالمات

·         امکان برقراری تماس چند طرفه با استفاده از MCU

·         مدیریت پهنای باند از 64Kbps تا 2Mbps

·         پشتیبانی از LPR و کنترل دوربین های سخت افزاری از راه دور

سایر مشخصات این محصول را می توانید از وب سایت این شرکت دریافت نمایید.

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 1 بهمن 1389 ، 11:59)

 

معرفی نرم افزار وب کنفرانس

جهت انجام یک تماس ویدیویی تحت وب (وب کنفرانس) نرم افزارهای بسیار متفاوتی وجود دارد که هر یک ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. به طور مثال نرم افزارهایی همچون

Dimdim

Adobe connect

یکی دیگر از نرم افزارهای بسیار مناسب و پر قابلیت مجموعه ی Vidyo می باشد. محصولات این مجموعه دارای کاربرد متفاوتی می باشند. این مجموعه حتی امکان ارتباط با دستگاه های ویدئو کنفرانس را نیز تحت پروتکل H.323 نیز دارا می باشد. اطلاعات بیشتر در رابطه با این مجموعه را می توانید از آدرس وب سایت این شرکت به آدرس http://www.vidyo.com/ دریافت نمایید.

 
مطالب بیشتر...
Loading