صفحه اصلی آموزه های VoIP

آموزش های VoIP

میکرو ایلستیکس

مجموعه Elastix یکی از محبوب‌ترین و قدرتمند ترین مجموعه ها جهت پیاده‌سازی یک مرکز تلفنی مبتنی بر VoIP با استفاده از نرم‌افزار Asterisk است. این مجموعه که توسط شرکت PaloSanto حمایت می‌شود اولین توزیع خود را برای سیستم‌هایی با معماری x86 و x86_64 ارائه داد. این توزیع قابلیت نصب بر روی هر سیستم کامپیوتری سازگار با معماری مذکور را دارد. لذا به راحتی می‌توانست یک کامپیوتر شخصی یا یک سرور (فیزیکی یا مجازی) را به یک مرکز تلفن با قابلیت‌های بسیار متنوع تبدیل کرد.
چندی بعد مهندسین و کارشناسان PaloSanto با درخواست های بسیاری از شرکت ها و حتی کاربران نهایی برای نصب Elastix بر روی سیستم‌های تعبیه شده برای پیاده‌سازی مراکز تلفنی در ابعاد کوچک مواجه شدند. با توجه به اینکه اغلب این سامانه های تعبیه شده دارای پردازنده های خاص، حافظه محدود و شیوه عمل‌کرد متفاوت بودند، امکان ارائه یک توزیع جامع وجود نداشت و می بایست مجموعه مد نظر به صورت یک Image ارائه گردد. این نسخه از Elastix به uElastix که میکرو ایلستیکس خوانده می‌شود معروف شد.


این نسخه با پردازنده هایی با معماری ARM سازگار است و نیازمند یک حافظه جانبی با حداقل فضای ۴ گیگابایت است.
یکی از معروف ترین بورد های SBC که بر اساس معماری ARM طراحی گردیده پروژه Raspberry Pi است. این بورد با قیمتی حدود ۳۵ دلار عرضه می‌شود و دارای یک پردازنده BCM2835 با فرکانس کاری ۷۰۰ مگاهرتز، ۵۱۲ مگابایت رم، یک پورت شبکه ۱۰/۱۰۰، ۲ پورت USB، اسلات کارت SD، ابعادی در حدود یک کارت اعتباری و چندین مشخصه دیگر که آن را برای ساخت صدها پروژه از جمله مرکز تلفن تحت شبکه مناسب ساخته.

Raspberry
در وب سایت رسمی uElastix آموزش کامل نصب uElastix بر روی Raspberry Pi و چند بورد دیگر آورده شده که شامل ۷ مرحله به شرح زیر است.
۱- یک کارت SD با حداقل ۴ گیگابایت فضا آماده کنید.
۲- فایل uElastix را از وب سایت آن دانلود کرده و از حالت فشرده خرج نمایید تا دو فایل BOOT.tar.gz و rootfs.tar.gz بدست آید.
۳- با استفاده از یک ابزار پارتیشن بندی فضای کارت SD را به دو پارتیشن، یکی با فرمت FAT با حجمی حداقل ۱۶ مگابایت و دیگری با فرمت ext3 با حجمی حداقل ۳ گیگابایت تقسیم نمایید.
در زیر مشخصات یک کارت SD که به همین طریق پارتیشن بندی شده نمایش داده می شود.

[root@elx elastix-image]# fdisk -l /dev/sdd

Disk /dev/sdd: 3965 MB, 3965190144 bytes

122 heads, 62 sectors/track, 1023 cylinders, total 7744512 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk identifier: 0xd048a4cb

Device Boot        Start        End        Blocks        Id        System

/dev/sdd1           2048        67583     32768        e        W95 FAT16 (LBA)

/dev/sdd2          67584       7744511 3838464    83      Linux


۴- با استفاده از دستورات زیر هر دو پارتیشن را فرمت نمایید. توجه داشته باشید که لیبل یکی از پارتیشن ها BOOT و دیگری rootfs است.

mkfs.vfat -n BOOT /dev/sdd1

mkfs.ext3 -L rootfs /dev/sdd2

۵- دو پارتیشن را در سیستم خود mount نمایید و با استفاده از دستورهای زیر محتویات فایل‌های فشرده شده را در پارتیشن مربوطه بریزید.

tar -C /media/BOOT/ -xzf BOOT.tar.gz

tar -C /media/rootfs/ -xzf rootfs.tar.gz

۶- با استفاده از دستورهای زیر کارت را un mount نمایید و درون بورد Raspberry قرار دهید.

 

umount /dev/sdd2

umount /dev/sdd1

۷- آدرس IP پیشفرض سیستم 192.168.1.251/24، رمز عبور کاربر root برابر palosanto، نام کاربری پنل وب admin و رمز عبور آن palosanto است.
وب سایت میکرو ایلستیکس
وب سایت Raspberry Pi

 

 

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 15 فروردين 1393 ، 16:42)

 

راهنمای اتصال نرم‌افزار استریسک به پایگاه داده‌های MS SQL Server

نرم‌افزار استریسک یک نرم‌افزار بسیار قدرتمند در حوزه سامانه های تلفنی مبتنی بر پروتکل اینترنت (VoIP) می باشد. این نرم‌افزار از سالها پیش مورد استفاده عموم قرار گرفته است.
نرم‌افزار MS SQL Server یک پایگاه داده بسیار قدرتمند محصول شرکت ماکروسافت می باشد. قابلیت‌های بسیار بالای این پایگاه داده، سادگی مدیریت و استفاده و امکان یکپارچه سازی آن با دیگر محصولات ماکروسافت برخی از مواردی می‌باشند که سبب شده این پایگاه داده مورد استفاده بسیاری از برنامه نویسان قرار گیرد.
در این راهنما ما قصد داریم ارتباط بین نرم‌افزار Asterisk و MS SQL Server نسخه 2008 R2 را برقرار نماییم. با برقراری این ارتباط ما قادر خواهیم بود توسط نرم‌افزار استریسک اطلاعاتی را درون پایگاه داده‌ها ذخیره کنیم و یا از آن بازیابی کنیم.
در طی این روند ما نیازمند نرم‌افزارها و ماژول هایی خواهیم بود که شما می‌توانید آن‌ها را به راحتی از اینترنت دریافت نمایید.
بستر مورد استفاده در این راهنما مجموعه Asterisk Now نسخه ۶۴ بیتی 2.0.0 می باشد.

شما می توانید فایل کامل این مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید.

http://softswitch.ir/files/asterisk%20ODBC.pdf

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه ، 19 فروردين 1392 ، 18:56)

 

ارتباط Asterisk و Gtalk

 

سرویس Gtalk یک سرویس جهت چت، Voice Call و حتی Video Call می باشد که توسط گوگل ارائه می گردد. این سرویس بر مبنای پروتکل XMPP جهت انتقال اطلاعات متنی در قالب XML استفاده می نماید و برای انتقال Voice از پروتکل Jingle استفاده می نماید.

در نسخه ی 1.8.1.1 و بالاتر استریسک امکان ارتباط متنی و صوتی با Gtalk بدون نیاز به استفاده از نرم افزار جانبی میسر شد و مرکز تلفن Asterisk شما قادر خواهد بود به طور دو طرفه با Gtalk ارتباط برقرار نماید.

توجه داشته باشید که در زمان نصب استریسک نرم افزار iksemel نصب و کتابخانه های آن قابل دسترس باشند در این صورت شما می توانید دو ماژول res_jabber و chan_gtalk را از منوی نصب انتخاب نمایید.

برای استفاده از این قابلیت و تعریف اکانت خود در سرور Asterisk دو فایل jabber.conf و gtalk.conf در مسیر پیش فرض فایل های کانفیگ استریسک باید پیکربندی شوند. فایل jabber.conf حاوی اطلاعات اکانت شما جهت Login کردن شامل نام کاربری و رمز عبور آن می باشد و فایل gtalk.conf شامل اطلاعات مورد نیاز جهت برقراری ارتباط صوتی می باشد.

در ادامه قصد داریم با حداقل پارامترها ارتباط بین Asterisk و Gtalk را برقرار سازیم.

1- ابتدا فایل jabber.conf را طبق نمونه پیکربندی می نماییم.

[general]

autoregister=yes

[asterisk]

type=client

serverhost=talk.google.com

username= آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید /Talk

secret=hamidreza

port=5222

usetls=yes

usesasl=yes

statusmessage=This is an Asterisk Server

timeout=100

اطلاعاتی که در این قسمت می بایست تعریف گردد شامل موارد زیر می باشد

a. مقدار username که نام کاربری اکانت گوگل شما می باشد این نام باید حتماً در قالب آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید /talk وارد گردد

b. مقدار secret رمز اکانت گوگل شما می باشد که در نمونه hamidreza قرار داده شده

2- فایل gtalk.conf را باز نموده و طبق فرمت زیر پیکربندی نمایید

[general]
context=google
allowguest=yes
bindaddr=0.0.0.0
externip=216.208.246.8
 
[guest]
disallow=all
allow=ulaw
context=google
connection=asterisk

در این فایل مقدار پارامتر externip را برابر آدرس IP ولید سرور استریسک خود قرار دهید.

3- در این مرحله تنظیمات مربوط به ارتباط استریسک و Gtalk به اتمام می رسد. جهت تست سیستم ما یک داخلی در فایل sip.conf می سازیم و یک کلاینت را با استفاده از آن رجیستر می کنیم.

[100]

context=internal

type=friend

secret=100

callerid="Hassan Saleh" <100>

host=dynamic

nat=yes

disallow=all

allow=all

registertrying=yes

4- حال در فایل extensions.conf طرح dial plan دلخواه خود را برای تماس های ورودی و خروجی می نویسیم به طوری که اگر فردی به اکانت گوگل تعریف شده در سرور Call کرد داخلی 100 زنگ بخورد و اگر کسی شماره 253 را شماره گیری نمود اکانت گوگل آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید در صورت آنلاین بودن شروع به زنگ خوردن نماید.

[google]

exten => s,1,Answer()

exten => s,n,Wait(1)

exten => s,n,Dial(SIP/100,20)

 

[internal]

exten => 253,1,Dial(gtalk/asterisk/ آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید )

5- در انتها توجه داشته باشید که حتماً نرم افزار استریسک را Reload نمایید و از اتصال صحیح سرور به اینترنت اطمینان حاصل نمایید.

 

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 19 اسفند 1390 ، 22:24)

 
مطالب بیشتر...
Loading