صفحه اصلی آموزه های VoIP آموزش های free PBX و Elastix میکرو ایلستیکس

میکرو ایلستیکس

مجموعه Elastix یکی از محبوب‌ترین و قدرتمند ترین مجموعه ها جهت پیاده‌سازی یک مرکز تلفنی مبتنی بر VoIP با استفاده از نرم‌افزار Asterisk است. این مجموعه که توسط شرکت PaloSanto حمایت می‌شود اولین توزیع خود را برای سیستم‌هایی با معماری x86 و x86_64 ارائه داد. این توزیع قابلیت نصب بر روی هر سیستم کامپیوتری سازگار با معماری مذکور را دارد. لذا به راحتی می‌توانست یک کامپیوتر شخصی یا یک سرور (فیزیکی یا مجازی) را به یک مرکز تلفن با قابلیت‌های بسیار متنوع تبدیل کرد.
چندی بعد مهندسین و کارشناسان PaloSanto با درخواست های بسیاری از شرکت ها و حتی کاربران نهایی برای نصب Elastix بر روی سیستم‌های تعبیه شده برای پیاده‌سازی مراکز تلفنی در ابعاد کوچک مواجه شدند. با توجه به اینکه اغلب این سامانه های تعبیه شده دارای پردازنده های خاص، حافظه محدود و شیوه عمل‌کرد متفاوت بودند، امکان ارائه یک توزیع جامع وجود نداشت و می بایست مجموعه مد نظر به صورت یک Image ارائه گردد. این نسخه از Elastix به uElastix که میکرو ایلستیکس خوانده می‌شود معروف شد.


این نسخه با پردازنده هایی با معماری ARM سازگار است و نیازمند یک حافظه جانبی با حداقل فضای ۴ گیگابایت است.
یکی از معروف ترین بورد های SBC که بر اساس معماری ARM طراحی گردیده پروژه Raspberry Pi است. این بورد با قیمتی حدود ۳۵ دلار عرضه می‌شود و دارای یک پردازنده BCM2835 با فرکانس کاری ۷۰۰ مگاهرتز، ۵۱۲ مگابایت رم، یک پورت شبکه ۱۰/۱۰۰، ۲ پورت USB، اسلات کارت SD، ابعادی در حدود یک کارت اعتباری و چندین مشخصه دیگر که آن را برای ساخت صدها پروژه از جمله مرکز تلفن تحت شبکه مناسب ساخته.

Raspberry
در وب سایت رسمی uElastix آموزش کامل نصب uElastix بر روی Raspberry Pi و چند بورد دیگر آورده شده که شامل ۷ مرحله به شرح زیر است.
۱- یک کارت SD با حداقل ۴ گیگابایت فضا آماده کنید.
۲- فایل uElastix را از وب سایت آن دانلود کرده و از حالت فشرده خرج نمایید تا دو فایل BOOT.tar.gz و rootfs.tar.gz بدست آید.
۳- با استفاده از یک ابزار پارتیشن بندی فضای کارت SD را به دو پارتیشن، یکی با فرمت FAT با حجمی حداقل ۱۶ مگابایت و دیگری با فرمت ext3 با حجمی حداقل ۳ گیگابایت تقسیم نمایید.
در زیر مشخصات یک کارت SD که به همین طریق پارتیشن بندی شده نمایش داده می شود.

[root@elx elastix-image]# fdisk -l /dev/sdd

Disk /dev/sdd: 3965 MB, 3965190144 bytes

122 heads, 62 sectors/track, 1023 cylinders, total 7744512 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk identifier: 0xd048a4cb

Device Boot        Start        End        Blocks        Id        System

/dev/sdd1           2048        67583     32768        e        W95 FAT16 (LBA)

/dev/sdd2          67584       7744511 3838464    83      Linux


۴- با استفاده از دستورات زیر هر دو پارتیشن را فرمت نمایید. توجه داشته باشید که لیبل یکی از پارتیشن ها BOOT و دیگری rootfs است.

mkfs.vfat -n BOOT /dev/sdd1

mkfs.ext3 -L rootfs /dev/sdd2

۵- دو پارتیشن را در سیستم خود mount نمایید و با استفاده از دستورهای زیر محتویات فایل‌های فشرده شده را در پارتیشن مربوطه بریزید.

tar -C /media/BOOT/ -xzf BOOT.tar.gz

tar -C /media/rootfs/ -xzf rootfs.tar.gz

۶- با استفاده از دستورهای زیر کارت را un mount نمایید و درون بورد Raspberry قرار دهید.

 

umount /dev/sdd2

umount /dev/sdd1

۷- آدرس IP پیشفرض سیستم 192.168.1.251/24، رمز عبور کاربر root برابر palosanto، نام کاربری پنل وب admin و رمز عبور آن palosanto است.
وب سایت میکرو ایلستیکس
وب سایت Raspberry Pi

 

 

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 15 فروردين 1393 ، 16:42)

 
Loading