صفحه اصلی متفرقه کامپیوتر ابزاری جهت مدیریت سیستم های لینوکسی

ابزاری جهت مدیریت سیستم های لینوکسی

 

مقدمه

سیستم عامل لینوکس یکی از قدرتمندترین سیستم عامل های مورد استفاده می باشد. گستردگی بسیار بالا و انعطاف پذیری فوق العاده آن سبب شده که بتوان این سیستم عامل را بر روی کوچکترین سامانه های رایانه ای تا ابر کامپیوترها مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این سیستم عامل می توان گفت هیچ کاری غیر ممکن نخواهد بود و با استفاده از هزاران هزار نرم افزار موجود علی الخصوص در حوزه شبکه این سیستم عامل در اکثر مراکز به عنوان سرور دیده می شود.

یک نکته قابل توجه آن است که عملاً لینوکس به تنهایی یک سیستم عامل نیست بلکه تنها هسته سیستم عامل می باشد. برای این که این هسته به یک سیستم عامل تبدیل گردد نیاز به ابزارهای دیگری همانند واسط کاربر، نرم افزارهای کاربردی و ... دارد. مجموعه این ابزارها که در یک بسته گردآوری گردند یک توزیع را تشکیل می دهند. از جمله توزیع های معروف می توان به Fedora ، Debian، Suse و ... اشاره کرد. از آنجا که اکثر ابزارهای مورد استفاده در یک سیستم لینوکسی توسط گنو ارائه می شوند به یک سیستم عامل لینوکسی، گنو/لینوکس هم گفته می شود.

محیط لینوکس به طور طبیعی محیطی متنی می باشد و کاربر در صورت نیاز می تواند واسط های گرافیکی کاربر موجود مانند KDE یا Gnome را نصب نماید اما بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از همان محیط متنی را دارند چرا که قدرت بسیار بیشتری جهت کار با سیستم در اختیار خواهند داشت.

با تمام این تفاسیر نتیجه می گیریم که واسط های گرافیکی کاربر دارای قدرت مناسب جهت مدیریت سیستم نمی باشند و واسط متنی با وجود قدرت فراوان دارای پیچیدگی خاص خود می باشد لذا وجود یک واسط مناسب بسیار مفید خواهد بود. یکی از این واسط ها نرم افزار Webmin می باشد.

معرفی Webmin

واسط Webmin یک واسط جهت مدیریت یک سیستم لینوکسی خصوصاً سیستم های سرور می باشد. این واسط به طور کامل تحت وب می باشد و به سادگی می تواند اجزای مختلف سیستم را از راه دور پیکربندی و مدیریت نمود.

نحوه نصب

جهت نصب نرم افزار Webmin از چند طریق می توانید عمل نمایید. در ادامه ما قصد داریم یک روش کلی جهت نصب این نرم افزار را آموزش دهیم. سیستم عامل مورد استفاده Cent OS 6.0 می باشد و نسخه نرم افزار webmin-1.560 است.

1- پس از ورود به کنسول سیستم با استفاده از دستور زیر به مسیر /usr/src وارد شوید.

cd /usr/src

2- بسته نرم افزار را از طریق یک سیستم دیگر دانلود و به مسیر /usr/src از سرور منتقل نمایید. شما می توانید بسته مربوطه را از طریق آدرس http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.560.tar.gz در یافت نمایید.

3- پس از دریافت و انتقال موفق بسته به سرور می بایست آن را از حالت فشره خارج نمود. این کار با اجرای دو دستور زیر صورت خواهد پذیرفت.

gunzip webmin-1.560.tar.gz

tar xf webmin-1.560.tar

4- با استفاده از دستور زیر وارد دایرکتوری Extract شده شوید.

cd webmin-1.560

5- با اجرای فرمان زیر اسکریپت نصب نرم افزار کار نصب ان را به طور خودکار انجام خواهد داد.

./setup.sh /usr/local/webmin

6- در حین نصب نرم افزار سوالاتی پرسیده خواهد شد که شما باید با توجه به شرایط خود به آنها پاسخ دهید. در صورتی که تمایل به استفاده از مقدار پیش فرض برای هر سوال دارید تنها کلید enter را بزنید تا به سوال بعد منتقل شوید.

a) اولین سوال مسیر نصب فایل های پیکربندی نرم افزار است. مسیر پیش فرض برای این مورد مناسب می باشد لذا با فشدن کلید enter به مرحله بعد می رویم.

b) مسیر log نرم افزار. فایل های Log جهت عیب یابی بسیار مفید می باشند. در نمونه ما مسیر پیش فرض را استفاده می نماییم.

c) در صورتی که اسکریپت نصب نوع سیستم عامل شما را تشخیص ندهد از شما این سوال پرسیده خواهد شد.

d) پورت وب. در این سوال شما می توانید مشخص کنید که پورت اینترفیس وب نرم افزار چند باشد. پورت پیش فرض 10000 می باشد. جهت افزایش ضریب امنیتی ما از پورت دیگری مانند 9999 استفاده می نماییم.

e) نام کاربری و رمز مدیر جهت ورود به سیستم در این مرحله تعیین می گردد. امکان تغییر این رمز و یا تعریف سایر کاربران بعداً از طریق واسط وب امکان پذیر خواهد بود.

f) نام سرور که تحت عنوان Hostname شناخته می شود در این مرحله از شما پرسیده می شود.

g) در صورتی که قبلاً روی سیستم شما کتابخنه های Perl SSL نصب شده باشد در این مرحله از شما سوال می شود که آیا تمایل به استفاده از SSL دارید یا خیر.

h) در صورتی که بخواهید نرم افزار Webmin به طور خودکار هنگام Boot شدن سیستم اجرا گردد در این مرحله آن را مشخص نمایید.

استفاده از webmin

پس از پشت سر گذاشتن موفق مراحل نصب، نرم افزار به طور خودکار اجرا می گردد و اینترفیس وب آن قابل دسترس خواهد بود. توجه داشته باشید که جهت دستیابی به این اینترفیس کارت شبکه سیستم شما باید فعال باشد و دسترسی از طریق پورت مشخص شده به سیستم میسر باشد و به طور مثال توسط نرم افزارهای Firewall همانند iptables پورت مربوطه بسته نشده باشد. در این صورت آدرس زیر را با توجه به سیستم خود در مرورگر مناسب باز نمایید.

http://[your server ip address]:[webmin port]

با ورود به اینترفیس از طریق نام کاربری و رمز تعیین شده هنگام نصب تمام امکانات نرم افزار را در اختیار خواهید داشت.

 

صفحه ورود به webmin

 

نرم افزار webmin هنگام نصب سایر نرم افزارهای موجود سیستم شما را شناسایی می نماید و در صورتی که ماژول استانداردی برای آن نرم افزار موجود باشد آن را در اینترفیس خود اضافه می نماید. در صورتی که شما قصد اضافه نمودن نرم افزار خاصی را دارید که به طور استاندارد در اینترفیس webmin وجود ندارد می توانید ماژول مربوطه آن را از وب سایت رسمی Webmin دریافت نمایید.

صفحه اول پنل webmin

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه ، 25 ارديبهشت 1391 ، 21:32)

 
Loading