صفحه اصلی آموزه های VoIP آموزش های Asterisk ارتباط Asterisk و Gtalk

ارتباط Asterisk و Gtalk

 

سرویس Gtalk یک سرویس جهت چت، Voice Call و حتی Video Call می باشد که توسط گوگل ارائه می گردد. این سرویس بر مبنای پروتکل XMPP جهت انتقال اطلاعات متنی در قالب XML استفاده می نماید و برای انتقال Voice از پروتکل Jingle استفاده می نماید.

در نسخه ی 1.8.1.1 و بالاتر استریسک امکان ارتباط متنی و صوتی با Gtalk بدون نیاز به استفاده از نرم افزار جانبی میسر شد و مرکز تلفن Asterisk شما قادر خواهد بود به طور دو طرفه با Gtalk ارتباط برقرار نماید.

توجه داشته باشید که در زمان نصب استریسک نرم افزار iksemel نصب و کتابخانه های آن قابل دسترس باشند در این صورت شما می توانید دو ماژول res_jabber و chan_gtalk را از منوی نصب انتخاب نمایید.

برای استفاده از این قابلیت و تعریف اکانت خود در سرور Asterisk دو فایل jabber.conf و gtalk.conf در مسیر پیش فرض فایل های کانفیگ استریسک باید پیکربندی شوند. فایل jabber.conf حاوی اطلاعات اکانت شما جهت Login کردن شامل نام کاربری و رمز عبور آن می باشد و فایل gtalk.conf شامل اطلاعات مورد نیاز جهت برقراری ارتباط صوتی می باشد.

در ادامه قصد داریم با حداقل پارامترها ارتباط بین Asterisk و Gtalk را برقرار سازیم.

1- ابتدا فایل jabber.conf را طبق نمونه پیکربندی می نماییم.

[general]

autoregister=yes

[asterisk]

type=client

serverhost=talk.google.com

username= آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید /Talk

secret=hamidreza

port=5222

usetls=yes

usesasl=yes

statusmessage=This is an Asterisk Server

timeout=100

اطلاعاتی که در این قسمت می بایست تعریف گردد شامل موارد زیر می باشد

a. مقدار username که نام کاربری اکانت گوگل شما می باشد این نام باید حتماً در قالب آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید /talk وارد گردد

b. مقدار secret رمز اکانت گوگل شما می باشد که در نمونه hamidreza قرار داده شده

2- فایل gtalk.conf را باز نموده و طبق فرمت زیر پیکربندی نمایید

[general]
context=google
allowguest=yes
bindaddr=0.0.0.0
externip=216.208.246.8
 
[guest]
disallow=all
allow=ulaw
context=google
connection=asterisk

در این فایل مقدار پارامتر externip را برابر آدرس IP ولید سرور استریسک خود قرار دهید.

3- در این مرحله تنظیمات مربوط به ارتباط استریسک و Gtalk به اتمام می رسد. جهت تست سیستم ما یک داخلی در فایل sip.conf می سازیم و یک کلاینت را با استفاده از آن رجیستر می کنیم.

[100]

context=internal

type=friend

secret=100

callerid="Hassan Saleh" <100>

host=dynamic

nat=yes

disallow=all

allow=all

registertrying=yes

4- حال در فایل extensions.conf طرح dial plan دلخواه خود را برای تماس های ورودی و خروجی می نویسیم به طوری که اگر فردی به اکانت گوگل تعریف شده در سرور Call کرد داخلی 100 زنگ بخورد و اگر کسی شماره 253 را شماره گیری نمود اکانت گوگل آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید در صورت آنلاین بودن شروع به زنگ خوردن نماید.

[google]

exten => s,1,Answer()

exten => s,n,Wait(1)

exten => s,n,Dial(SIP/100,20)

 

[internal]

exten => 253,1,Dial(gtalk/asterisk/ آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید )

5- در انتها توجه داشته باشید که حتماً نرم افزار استریسک را Reload نمایید و از اتصال صحیح سرور به اینترنت اطمینان حاصل نمایید.

 

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 19 اسفند 1390 ، 22:24)

 
Loading