صفحه اصلی آموزه های ویدئوکنفرانس محصولات Polycom درمان از راه دور

درمان از راه دور

درمان از راه دور چيست؟

درمان از راه دور به فرايند استفاده اطلاعات پزشکي منتقل شده از نقطه اي به نقطه اي ديگر توسط تجهيزات ارتباط الکترونيکي اطلاق مي شود که اين امر خود به بهبود قدرت درمان و دسترسي منجر مي شود    . 

درمان از راه دور با سرعتي بسيار زياد در حال گسترش مي باشد و کاربري آن از مراکز کوچک درماني همچون درمانگاه ها تا بيمارستان هاي بزرگ در حال افزايش است    . 

  

با استفاده از اين تکنولوژي امکان ارتباط متخصص معالج با بيمار و همچنين ارتباط متخصصين با يکديگر به راحتي برقرار خواهد شد. اين ارتباطات از طريق بستر شبکه     IP که مي تواند اينترنت يا اينترانت باشد فراهم مي گردد. با استفاده از اين تکنولوژي متخصص معالج مي تواند با راهنمايي پرستاران و تکنسين ها اقدام به درمان بيماران خود از راه دور بپردازد    .

 

همچنين امکان مشورت چندين متخصص با يکديگر جهت دستيابي به نتيجه بهتر به راحتي امکان پذير خواهد بود. امروزه با توجه به گستردگي شبکه هاي رايانه اي به خصوص شبکه اينترنت در سراسر دنيا اين قابليت را فراهم مي سازد تا بتوان از هر متخصصي در سراسر دنيا براي معالجه بيماران استفاده نمود. از ديگر کاربردهاي اين تکنولوژي نوين درمان بيماران در نقاط صعب العبور و محروم مي باشد و اين امکان را فراهم مي سازد تا بيماران در اين نقاط از بهترين متخصصين کشور و يا خارج از کشور بهرمند گردند و به کلي هزينه و خطرات سفر نمود. در مواقع اضطراري نيز اين امکان مي تواند کمک حال بيماران و متخصصين باشد به اين علت که ارتباط با افراد به سادگي فشردن يک کليد مي باشد    .

 

امروزه اکثر کشورهاي جهان به استفاده از اين تکنولوژي نوين روي آورده و آن را حلال بسياري از مشکلات موجود در مسائل پزشکي مي دانند.

 

درمان از راه دور به روش هاي گوناگوني امکان پذير مي باشد و براي اولين بار اين امکان توسط يک ارتباط تلفني ساده برقرار گرديد. پيشرفت دانش و به وجود آمدن روش هاي نوين ارتباطي امکان برقراري ارتباط تصويري را نيز فراهم نمود که گام بزرگ و ارزشمندي در ارتباطات انسان ها به شمار مي آيد.

يک سامانه درمان از راه دور توانا نيازمند يک ارتباط دو طرفه صوتي و تصويري به همراه امکانات جانبي جهت سهولت فعاليت درمان مي باشد. از جمله تجهيزات و پايانه هاي مناسب براي اين کار تجهيزات ويدئو کنفرانس مي باشند. اين تجهيزات قابليت برقراي يک ارتباط دو طرفه صوتي و تصويري را فراهم مي سازند. تجهيزات ويدئو کنفرانس داراي تکنولوژي ها و امکانات زيادي براي بهبود يک ارتباط هستند که به طور مثال برخي از اين تکنولوژي ها باعث جلوگيري از تاخير صوت نسبت و تصوير مي گردند و يا جهت جلوگيري از افت کيفيت تصوير در مواقعي که ارتباط شبکه دچار مشکل است روش ها و تکنولوژي هاي خاصي مورد استفاده قرار مي گيرند. برخي از امکانات در تجهيزات ويدئو کنفرانس براي کمک به انتقال بهتر و مناسب تر مفهوم مورد استفاده قرار مي گيرند به نحوي که به کاربر اجازه مي دهند که تصوير نمايشگر رايانه خود را توسط تجهيزات ويدئو کنفرانس براي پايانه مقابل خود ارسال نموده و در باره آن توضيح دهند. به اين صورت مي توان تصاويري همچون تصاوير راديولوژي بيمار را به سادگي به متخصص مربوطه نمايش داد. برقراري تماس هاي همزمان اين امکان را فراهم مي سازد تا بتوان از نظر چند متخصص براي درمان يک بيمار استفاده نمود. امکان ثبت و ذخيره جلسات درمان در اين سامانه ها به سادگي قابل دسترس مي باشد و اين قابليت به متخصصين کمک مي نمايد تا به سادگي از سوابق و جلسات گذشته بيمار مطلع گردند.

 

با استفاده از اين گونه سامانه ها دکتر يا متخصص مورد نياز شما همواره از هر نقطه قابل دسترس خواهد بود و بيماراني که نياز به ويزيت مداوم توسط متخصص را دارند مي توانند با استفاده از سامانه هاي کم هزينه تر و يک ارتباط اينترنت به سادگي از منزل خود توسط متخصص مربوطه ويزيت گردند.

از ديگر کاربردهاي اين سامانه ها آموزش پزشکي از راه دور مي باشد. با اين روش دانشجويان رشته پزشکي مي توانند به صورت مجازي در امور درمان يک پزشک شرکت داشته باشند به طور مثال دانشجويان در دانشگاه خود مي توانند به طور زنده از مراحل انجام يک عمل جراحي بدون حضور در اتاق عمل ديدن نمايند.

راه حل شرکت  Polycom:

شرکت Polycom بزرگترين ارائه دهندگان تجهيزات و امکانات مورد نياز براي ايجاد يک ارتباط ويدئو کنفرانس مي باشد. اين شرکت داراي راهکارها و تجهيزات مختلفي براي هر گونه کاربري مي باشد. در کاربري درمان از راه دور اقدام به ارائه ي پايانه هاي سيار جهت ويزيت بيماران از راه دور نموده است. پايانه طراحي شده فاقد هرگونه سيم کشي بوده و به راحتي در بيمارستان ها و مراکز درماني قابل انتقال است. اين پايانه داراي نمايشگر 26 اينچ LCD مي باشد تا بيمار بتواند تصوير متخصص خود را ببيند. دوربين اين پايانه به صورت HD مي باشد تا بتواند تصاوير بيمار را با بالاترين کيفيت دريافت نمايد همچنين اين دوربين قابليت بزرگنمايي و چرخش در جهات مختلف را دارا مي باشد. منبع تغذيه اين پايانه از يک باتري مخصوص که در پايه دستگاه تعبيه گرديده تامين مي گردد و ارتباط شبکه اين دستگاه نيز به صورت بيسيم مي باشد. اين پايانه تحت استانداردهاي مختلف (آلودگي فيزيکي، آلودگي الکترومغناطيس و ...) طراحي گرديده تا براي بکارگيري در مراکز بيمارستاني مناسب گردد. هم اکنون اين پايانه به طور وسيع در مراکز درماني ايلات متحده آمريکا و کشورهاي اروپايي مورد استفاده قرار گرفته است. سازگاري اين دستگاه با انواع تجهيزات بيمارستاني باعث گرديده اين پايانه در اکثر مراکز تخصصي درمان مورد استفاده قرار گيرد.

آخرین بروزرسانی (سه شنبه ، 16 فروردين 1390 ، 17:01)

 
Loading