صفحه اصلی آموزه های ویدئوکنفرانس محصولات Polycom معرفی نرم افزار ویدئو کنفرانس

معرفی نرم افزار ویدئو کنفرانس

ویدئوکنفرانس یک ارتباط صوتی و تصویری بر روی یک بستر خاص که در اکثر موارد IP     در نظر گرفته می شود می باشد. ارتباط بر روی بستر IP     دارای مزایای فراوانی می باشد با استفاده از این شبکه های بزرگی همچون اینترنت شما می توانید در هر زمان و هر نقطه در دسترس باشید و اقدام به ارتباط ویدیویی نمایید. این مزایا سبب گسترش روز افزون ارتباط ویدیو کنفرانس در مباحث و کاربردهای گوناگون گردیده کاربردهایی همچون پزشکی از راه دور (Telemedicine    )، آموزش از راه دور و یا حتی ارتباطات روزمره افراد با یکدیگر. اما یک مشکل که بعضاً در اجرای چنین ارتباطات موجود می باشد هزینه ی تجهیزات ویدئو کنفرانس می باشد. این تجهیزات به لحاظ تکنولوژی و امکانات معمولاً دارای قیمتی بیش از 5 میلیون تومان می باشند که برای بسیاری از کاربران هزینه قابل توجیهی نیست. مشکل دیگر زمانی به وجود می آید که شما دارای نقاط متحرک و غیر ثابت باشد تصور نمایید مدیر یک سازمان معمولاً در حال سفر بین کشورهای مختلف می باشد و نیاز به ارتباط با شبکه ی ویدیوکنفرانس سازمان خود دارد. مسلماً امکان حمل و نقل یک دستگاه ویدئو کنفرانی 5 میلیون تومانی با وزنی حدود 4 کیلو گرم چندان معقول نیست. پس راه چاره چیست؟ راه حل استفاده از امکانات نرم افزاری می باشد نرم افزاری که از پروتکل مورد نظر پشتیبانی نماید. در این صورت افراد با یک وب کم ساده و نرم افزار مخصوص ویدئو کنفرانس می توانند یک پایانه ی ویدئو کنفرانس متحرک و کم هزینه داشته باشند. اما باز یک مشکل موجود می باشد و آن هم سازگاری و کیفیت نرم افزار در ارتباط با سخت افزار می باشد. در ارتباط ویدئو کنفرانس زمانی که شما از یک پروتکل واحد و استاندارد استفاده می نمایید ارتباط صوت و تصویر شما مشکلی نخواهد داشت اما برخی شرکت های تولید کننده تجهیزات ویدئوکنفرانس دارای امکانات خاص و انحصاری برای محصولات خود می باشند به طور مثال در تجهیزات ویدئو کنفرانس Polycom    قابلیتی به نام LPR وجود دارد که با بازیابی داده های از دست رفته در انتقال باعث بهبود کیفیت و عدم ایجاد پرش و قطعی در صدا و تصویر می گردد. در صورت استفاده از نرم افزارهای متفرقه و متفاوت از برند تجهیزات سخت افزاری خود ارتباط برقرار خواهد شد اما امکان استفاده از این قابلیت های ویژه میسر نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود از نرم افزارهای موجود برند دستگاه های سخت افزاری خود استفاده نمایید.

شرکت های  تولید کننده ی تجهیزات و لوازم ویدئو کنفرانس به این نکات پی برده و اغلب یک مجموعه ی نرم افزاری میان محصولات خود دارند یک نمونه از بزرگترین شرکت کننده های تولید کننده ی تجهیزات ویدئو کنفرانس شرکت Polycom می باشد راه حل نرم افزاری این شرکت نرم افزار Polycom PVX می باشد که ما در ادامه قصد معرفی امکانات و مزایای این نرم افزار را داریم.

نرم افزار PVX با سیستم های 32 بیتی و 64 بیتی سازگار می باشد و از گستره ی بازی از دوربین های Webcam پشتیبانی می نماید. با استفاده نرم افزار Polycom PVX از دو پروتکل SIP و H.323 پشتیبانی می نماید و از آن می توان جهت ارتباط با اکثر سامانه های ویدئوکنفرانس استفاده نمود. سادگی استفاده و امکانات مناسب سبب استفاده سایر برندها نیز گردیده.

برخی از مشخصات این نرم افزار به شرح زیر می باشد

·         پشتیبانی همزمان از دو پروتکل SIP و H.323

·         پشتیبانی از کدک های تصویری H.264 و H.263+

·         امکان نمایش صفحه ی نمایشگر جهت ارائه ی Presentation

·         امکان به کار گیری چند نمایشگر تصویر

·         استفاده از الگوریتم AES جهت افزایش امنیت ارتباط

·         پشتیبانی کامل و سازگاری خودکار با NAT

·         قابلیت استفاده به عنوان تلفن تصویری VoIP

·         امکان کنترل خودکار شدت نور و صدا و حذف نویز

·         امکان ضبط مکالمات

·         امکان برقراری تماس چند طرفه با استفاده از MCU

·         مدیریت پهنای باند از 64Kbps تا 2Mbps

·         پشتیبانی از LPR و کنترل دوربین های سخت افزاری از راه دور

سایر مشخصات این محصول را می توانید از وب سایت این شرکت دریافت نمایید.

آخرین بروزرسانی (جمعه ، 1 بهمن 1389 ، 11:59)

 
Loading