صفحه اصلی آموزه های شبکه آموزش مفاهیم کلی چگونه سرویس NTP را در لینوکس راه اندازی کنیم

چگونه سرویس NTP را در لینوکس راه اندازی کنیم

NTP   مخفف کلمات Network Time Protocol   می باشد و امکان به روز رسانی ساعت و تاریخ را برای کلاینت ها (رایانه ها تلفن های شبکه ای و ...) فراهم می سازد.

1-       ابتدا بسته مربوط به سرور NTP   را دریافت و نصب نمایید. برای این کار ساده ترین راه حل استفاده از yum  در سیستم عامل مبتنی بر Red hat می باشد که با دستور yum install ntp صورت می پذیر. البته باید توجه داشته باشید که سرور شما دسترسی به اینترنت داشته باشد.

2-      برای اینکه سرویس مورد نظر به طور اتوماتیک و در زمانی که سیستم عامل بوت می شود اجرا گردد شما می بایستی دستور chkconfig ntpd on را اجرا نمایید.

3-      در این مرحله زمان سرور را باید تنظیم نمود این کار را می توانید با استفاده از دستور dateconfig انجام دهید. در صورتی که سرور شما به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشد شما می توانید ساعت سرور را با یک NTP سرور جهانی به طور خودکار همزمان نمایید.

4-      برای آنکه به کلاینت ها اجازه دسترسی به سرور NTP داده شود شما باید آدرس IP و یا رنج IP کلاینت را به سرور معرفی نمایید. برای اینکار فایل ntp.conf با دستور vi /etc/ntp.conf باز نمایید و آدرس و یا رنج مد نظر را طبق الگوی زیر معرفی نمایید

restrict 192.168.1.0 mask 255.255.255.0 nomodify notrap

که طبق نمونه دسترسی برای رنج 192.168.1.1 تا 192.168.1.254 میسر می باشد.

5-      سرویس NTPرا با استفاده از دستور /sbin/service ntpd start اجرا نمایید.

آخرین بروزرسانی (چهارشنبه ، 12 آبان 1389 ، 18:15)

 
Loading